poszukując doskonałości

poszukując doskonałości

2016-01-24

Jałowiec #1

To były moje drugie "oficjalne warsztaty" bonsai, z Piotrem Czerniachowskim. Rok 2008 był rokiem przełomowym. Pierwsze Wystawa Bonsai w Książu, pierwsza wyprawa yamadori no i pierwszy materiał na bonsai :)

rok 2008


Historia tego jałowca jest dość interesująca. W początkowej fazie przyjął całkowicie inną formę od tej obecnej. Skompaktowanie całej rośliny poprzez zakręcenie i zbliżenie gałęzi bliżej pnia było czymś co zrobiło na mnie duże wrażenie. Potem moje pierwsze drutowanie :) Na szczęście roślina przeżyła. Żyje do dziś.


rok 2010


Muszę  jednak przyznać, że dopiero od 2 lat robię przy niej cokolowiek i trochę to smutne, że wciągu tych 8 lat nie zrobiłem więcej...


Sztuka bonsai jest wyjątkowa sama w sobie. Potrafi wprowadzić w stan zadumy, przemyśleń, skupienia. Pomaga nabrać dystansu do otaczającej nas rzeczywistości - uciec w świat tak rożny od tego, w którym się znajdujemy. Jednocześnie przypomina o trudach życia codziennego. Ciągła pielęgnacja i opieka  nie pozwala zapomnieć o dyscyplinie, obowiązku i samodoskonaleniu.Dlatego zostało postanowione. Piszemy historię na nowo.
Zaczęliśmy latem roku 2013. Cięcie leader'ów i praca nad strukturą.

Rewolucja przyszła wiosną 2014. Znacząca redukcja gałęzi i zieleni oraz "wyprostowanie" drzewa. Tak, aby ruch pnia i gałęzie miały swoje uzasadnienie. Przecież roślina zawsze rośnie do światła. Zmiana jaka przyszła dla tej rośliny w dużym stopniu pokrywa się ze zmianą mojego spojrzenia na bonsai. Już od 3 lat uważam niezmiennie, że jest to zmiana na lepsze :)

W 2015 przyszedł czas na przesadzenie do donicy ceramicznej. Co przyniesie rok 2016? 

2 komentarze: