poszukując doskonałości

poszukując doskonałości

2016-01-07

Niwaki - jałowiec łuskowaty #1

Dobór roślin to najważniejsza sprawa podczas projektowania ogrodu. Długoterminowe planowanie i nasadzenie roślin w odpowiednich miejscach pozwala zaoszczędzić późniejszego rozczarowania oraz niepotrzebnego wycinania wysokich drzew czy też dużych krzewów...

Niejednokrotnie spotkałem się z tym problemem, że rośliny posadzone kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu zaczynają przeszkadzać lub "szpecić" ogród. Niestety problemem jest fakt, że bardzo często przy zakładaniu ogrodu chcemy mieć efekt już, od zaraz. Nie bierzemy pod uwagę tempa wzrostu rośliny, jej "dorosłego" pokroju i ostatecznej formy.

Sztuka bonsai, jako "sztuka odtwarzająca piękno natury" wymaga perfekcyjnej znajomości fizjologii drzew i umiejętności stosowania zabiegów ogrodniczych. Przy odpowiedniej pielęgnacji, drzewa relatywnie młode stają się stare, sędziwe, majestatyczne. 
Przenosząc do ogrodu techniki stosowane w bonsai można osiągnąć fascynujące efekty. Wówczas regularna, odpowiednia praca na już starej i sędziwej roślinie potrafi naprawić błędy popełnione w przeszłości.
Wtedy to na nowo odkrywamy piękno drzewa. Piękno, które przychodzi z wiekiem...

Poniżej przykład Jałowca łuskowatego, przy którym pierwsze prace zostały wykonane w ubiegłym roku.
Jałowiec rośnie w centralnej części trawnika, niegdyś bardzo popularny sposób zagospodarowania większej przestrzeni. Po kilkunastu latach zaczął stanowić mały problem dla właścicieli. Dla mnie była to okazja pokazania, że roślina pozornie kłopotliwa może zacząć królować w ogrodzie. 
Prace rozpocząłem od usunięcia starych gałęzi i wyczyszczenia już martwego igliwia.Roślina przy regularnej pielęgnacji ma szanse stać się wyjątkowym okazem. Solidny pień z dużą ilością martwych elementów i żywą zielenią zdecydowanie zwróci uwagę każdego, nie tylko  miłośników ogrodów :)

Wstępne prace przyniosły 3 taczki super materiału na rozpałkę :)


Tymczasem jałowiec zaczął robić wrażenie...


Jeden dzień czyszczenia,
Jeden dzień doświetlenia,
Jeden dzień formowania
wniosły nowe tchnienie w życie tego pięknego jałowca. Od teraz jego historia pisana jest na nowo...I coś w 3D 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz